Hodnocení LDO 2013

NÁRODNÍ PŘEHLÍDKA LITERÁRNĚ - DRAMATICKÝCH OBORŮ ZUŠ KONANÁ POD ZÁŠTITOU MŠMT ČR

kolektivní projev dramatický, loutkářský,  přednesový a pantomima

Litvínov 30.5 – 2.6. 2013

organizátor přehlídky: ZUŠ Litvínov

Na národní kolo přehlídky literárně – dramatických oborů základních uměleckých škol postoupilo z regionálních kol celkem dvacet tři souborů z celé České republiky. Inscenace nabídly široké spektrum možností divadelního vyjádření. Za všemi představeními byla vidět kvalifikovaná, náročná, a zodpovědná umělecká práce učitelů LDO. Nejvíce zastoupena byla činohra, v programu se objevily i hry se zpěvy, dvě loutkářské inscenace a jedna přednesová. Pantomima do Litvínova nepřijela. Na přehlídku dorazila většina věkových kategorií žáků a studentů LDO. Vzhledem k vysoké kvalitě inscenací, hraných na národní přehlídce, rozhodla se porota ocenit veškerá představení.

Přehlídková představení probíhala v milém prostředí nově zrekonstruované litvínovské ZUŠ. Účinkující měli k dispozici buď velký sál, kde se přibližně třísetčlenné publikum spíše ztrácelo, a malý sál, kam se publikum vešlo jen s obtížemi. Protože festivalový program byl zcela plný od rána do večerních, či spíše nočních hodin, nemohli hrající zkoušet v prostoru přímo na místě. Reálný prostor hraje v divadelním umění zásadní roli, takže soubory byly poněkud zklamané, že výsledek jejich práce nezazářil tak výrazně, jak by mohl, kdyby soubory měly čas na zkoušku v konkrétním sále.

V publiku usedli především členové hrajících souborů a jejich vedoucí, dále ústřední a krajské metodičky LDO, organizátoři z LDO ZUŠ Litvínov a samozřejmě porota.

A takto probíhaly čtyři přehlídkové dny v Litvínově.

První den zahájili přehlídku zástupci města spolu s ředitelem organizující ZUŠ a celostátní metodičkou LDO. Poté se představilo v prvním festivalovém dni prvních pět souborů.

Soubor LDO ZUŠ Klecany se v inscenaci Buď fit volně inspiroval literární předlohou Mikulášovy patálie, kterou zpracoval s lehkostí a vtipem. Jak si představují ideální prázdniny dospívající dívky, a jak jejich rodiče? Inscenace byla oceněna čestným uznáním.

Druhým festivalovým představením byla romská pohádka O Jančuškovi a Marušce. Originální interaktivní představení souboru BUDDETO ze SZUŠ Trnka z Plzně bylo původně plánováno venku, ale déšť ho zahnal do tanečního sálu, kde diváci seděli na zemi a soubor hrál mezi nimi a s nimi. Romská pohádka byla oceněna zlatým pásmem.

Třetí soubor JEN TAK přijel ze ZUŠ Postoloprty. Interpretky Krabičkové pohádky zaujaly kultivovaným hlasovým projevem. Jelikož přehlídkové publikum bylo složeno z členů hrajících souborů, chybělo této pohádce publikum předškolního věku, pro které byla určena. Porota pohádku ocenila čestným uznáním.

Ze ZUŠ Josefa Kličky v Klatovech přijel do Litvínova soubor SIRKY s představením Císařovy nové šaty.  Sirky zveršovaly děj Andersenovy známé pohádky a zpracovaly ji s nápaditým využitím scénických prostředků. Inscenace byla oceněna bronzovým pásmem.

První festivalový den zakončil svým okouzlujícím představením Tak tohle je naše Leni? Soubor HOP- HOP ze ZUŠ Ostrov.  Úžasná práce s kontrastem, zvukovým plánem, silné jevištní obrazy, a výborné herecké výkony. Toto výjimečné představení, které hluboce zasáhlo přítomné diváky, bylo oceněno zlatým pásmem.

Vedoucí souborů, metodiky a porotu čekal ještě v pokročilou večerní a později i noční hodinu společný rozborový seminář, který se věnoval jednotlivě všem představením tohoto dne.

Druhý festivalový den umělecké divadelní tvorby literárně – dramatických oborů zahájil soubor   ZUŠ V. Nováka Jindřichův Hradec. M+M aneb jak to bylo pobavilo a současně dojalo diváky především autenticitou výpovědi o problémech dospívání. Jako ocenění putovalo do Jindřichova Hradce stříbrné pásmo.

Další festivalové představeníčko patřilo nejmladším účastníkům přehlídky, kteří přijeli ze ZUŠ Veselí nad Moravou. Se zaujetím a radostí se s diváky podělili o drobničku Letecko – džbánová katastrofa u Balabánů. Zdařilý výběr textu, zdařilé zpracování, a přirozený, kultivovaný projev nejmenších žáků byl oceněn zlatým pásmem.

ZUŠ Žerotím Olomouc se představila inscenací s náročným tématem Zimní bitva. Tvůrci se  s publikem podělili o to, jak může fungovat až zrůdně totalitní společnost, ve které si přesto najde cestu láska, která pomůže k vymanění se z útlaku. Herecké výkony přispěly k zobrazení skutečné, všudypřítomné totalitní moci. Oceněni byli bronzovým pásmem.

Devátým přehlídkovým představením byl Tracyho tygr v podání LDO ZUŠ Třinec. Vhodně zvolená předloha, zdařilé pohybové ztvárnění postav tygrů a osobité zpracování zařadilo soubor do stříbrného pásma.

Následující představení Pohádky od rybníka z dílny souboru NA POSLEDNÍ CHVÍLI ze ZUŠ Ostrov bylo složeno ze tří jáchymovských pohádek. Milý humor a lehká nadsázka, podtržené scénografickým řešením a přirozenost nadpřirozených bytostí byly oceněny stříbrným pásmem.

Soubor MLADÉ PIVO ze ZUŠ Hradec Králové přivedl svým představením se zpěvy publikum do Anglie. A také k zamyšlení nad tím, co znamená pivo v životě dospělých mužů, a jak důležitý je slib dospělého v životě malého dítěte. Toto představení bylo oceněno bronzovým pásmem.

Soubor II. stupně ZUŠ Rakovník se představil festivalovému publiku dramatizací Stepfordských paniček. Inscenace o podivných proměnách myslících žen v robotky jako vystřižené z reklamy. A s postupným, až detektivním odkrýváním tvrdé pravdy si z Litvínova odvezla čestné uznání.

Stepfordské paničky byly posledním představením druhého dne přehlídky. Po té následoval opět do pozdních hodin rozborový seminář vedoucích souborů a přítomných krajských metodiček s porotou.

Třetí přehlídkový den v Litvínově byl zahájen dramatizací knihy Havrane z kamene, kterou si vybrali ČOKLÍCI ze ZUŠ B. Smetany Karviná. Příběh dospívající čarodějničky, která si zoufale přeje někam patřit, a poté co je jí zakázáno vstoupit mezi čarodějnice se dočká zklamání i ve světě lidí, si odnesl z přehlídky čestné uznání.

V programu druhého přehlídkového dne vystoupily dva soubory ze ZUŠ Štítného Praha. Prvním byl soubor KUK! Představení Navštivte Máchův kraj nadchlo publikum svou lehkostí, humorem, entusiasmem, temporytmem a silnou pěveckou a hudební složkou, a odneslo si zlaté pásmo.

Soubor JATKA VESELÉ ze ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci přivezl na přehlídku inscenaci a velmi silnou atmosférou Proč se dítě vaří v kaši. Představení o všudypřítomném strachu si odvezlo také zlaté pásmo.

Druhým souborem ze ZUŠ Štítného bylo divadelní studio KAMPAK! Česká lidová pohádka o muzikantech a sporu anděla s čertem měla nápaditou scénografii, a jak už to v pohádkách bývá, zvítězilo nebe nad peklem. Tvůrci byli oceněni bronzovým pásmem.

Loutkářskou tvorbu na přehlídce zastupovaly dva soubory. První z nich, SKOROJO ze ZUŠ F. A Šporka v Jaroměři, zpracoval pohádku Císařovy nové šaty, která se v prvním přehlídkovém dni objevila v činoherním provedení. Čisté zpracování, výborný zvukový plán, humor, který podtrhuje akce loutek, a zdařilá scénografie si zasloužily ocenění zlatým pásmem.

Odpoledne druhého přehlídkového dne pokračovalo představením Welzl se vrací souboru CHLUP CHLUPATÝ ze ZUŠ Jihlava. Příběh polárníka a cestovatele, který se vrací do rodné vsi, zaujal živým začátkem a organickým zařazením průpravných cvičení do jevištního tvaru. Z přehlídky si odvezli čestné uznání.

Soubor HAWADRAMA z pardubické ZUŠ se představil autorskou tvorbou souboru. Série etud a vlastních písní s názvem Vlak oslovila diváky svým humorem, jasnou generační výpovědí a poselstvím, že nejen ostatní, ale především sebe není třeba brát příliš vážně. Vlak byl oceněn stříbrným pásmem.

LDO ZUŠ Zlín zakončilo maraton třetího přehlídkového dne. Vybrali si pro své zpracování filmovou předlohu Woodyho Allena. Láska a smrt nese rysy typického autorova humoru, který se podařilo přenést do jevištní formy. Láska a smrt byla oceněna bronzovým pásmem.

Brněnská ZUŠ V. Kaprálové se představila také autorskou tvorbou. Pro činoherní inscenaci Prázdninová transformace si tvůrci zvolili aktuální, náročné, závažné téma drogové závislosti. Co se může stát přes prázdniny s kamarádkou? A jak jí pomoci, když pomoc odmítá? Oceněni byli čestným uznáním.

Další autorskou tvorbu, dokonce se stejným tématem drogové závislosti, ale ve zcela jiném zpracování, přineslo hned další představení ZUŠ Trutnov. Nešvary města a společnosti zde byly připodobněny k živočichům na kompostu. Kompost byl vtipně a s nadsázkou zpracován s využitím prostředků, které nabízí široký potenciál výrazových možností loutkového divadla. Tato loutkářská inscenace byla oceněna stříbrným pásmem.

Přednesový kolektivní projev zastupoval na vrcholné přehlídce tvorby literárně – dramatických oborů soubor DRAMOŠI Z KUNOVIC ze ZUŠ Uherské Hradiště. Představení Ze zlatého kolovratu přesvědčilo diváky i porotu, že klasické Erbenovy balady lze přednesově zpracovat tak aby oslovily a pobavily dnešního diváka. Výborná práce se slovem, veršem, zkratkou, temporytmem, a to vše s respektem k Erbenově baladě, umístilo soubor do stříbrného pásma. Dramoši z Kunovic zakončili nabitý program celostátní přehlídky. Pak následoval poslední rozbor s porotou.

Porota pracovala po celou dobu přehlídky v tomto složení: Dana Jandová, loutkářka, výtvarnice a režisérka, dlouholetá pedagožka LDO ZUŠ Plzeň. Mgr. Václav Klemens, režisér a umělecký šéf Divadla loutek Ostrava, a pedagog  herectví na Janáčkově konzervatoři. Mgr. Jiřina Lhotská, lektorka, vedoucí a režisérka divadelních souborů, členka odborné rady pro dětské divadlo a přednes NIPOS ARTAMA, pedagožka LDO ZUŠ Strakonice. A předsedkyně celé poroty. Dále Doc. Mgr. Václav Martinec, divadelník a divadelní pedagog, vyučující na univerzitě v Hradci Králové. Doc. Mgr. Radek Marušák, vedoucí katedry výchovné dramatiky DAMU, vedoucí oddělení dramatické výchovy na Ped.F. Univerzity Karlovy, člen odborné rady pro dětské divadlo a přednes NIPOS ARTAMA. Mgr. Milan Schejbal, umělecký šéf divadla A. Dvořáka  v Příbrami, a pedagog katedry činoherního divadla DAMU. Mgr. Radka Svobodová, lektorka řady zahraničních seminářů, vyučující dramatické výchovy na Ped.F. Univerzity Karlovy, pedagožka LDO ZUŠ Praha 5, a členka odborné rady pro dětské divadlo a přednes NIPOS ARTAMA.

Celostátní přehlídku zakončilo slavnostní vyhlášení výsledků. A pak už zbývalo jen loučení.

Čtyři festivalové dny v Litvínově byly důstojnou prezentací divadelního umění a vrcholnou přehlídkou toho, jakými směry se ubírá současná umělecká divadelní tvorba v literárně dramatických oborech. A pro všechny zúčastněné to byly čtyři dny plné nezapomenutelných uměleckých zážitků.

                                                

                                                                                              Mgr. Radka Svobodová


Comments